2018 Red Dot Awards: уште еден троен триумф за Kia дизајн

|11.04.2018
  • Киа доби три награди за дизајн за Stinger, Stonic и Пиканто
  • Kia Stinger доби „Red Dot: Best of the Best“ награда
  • Последната тројна победа ја зголемува вкупната бројка на Киа до 21 победа на Red Dot

11 Aприл 2018 Киа повторно победи во наградите "Red Dot", обезбедувајќи три престижни награди за дизајн. Новиот Stinger брз седан, Stonic компактниот кросовер и третата генерација на Picanto градскиот автомобил освоија во своите категории. Меѓународното жири на дизајнерски експерти ја додели наградата "Најдобро од најдобрите" на Stinger, пофалувајќи го автомобилот за својот пионерски дизајн.

new KIA stingerТриото на победниците од 2018 година го зголемува континуираниот успех на Киа, со тоа што компанијата сега освои 21 награда од Red Dot, откако Kia Soul ја освои првата победа во 2009 година. Овие најнови награди ја следат тројната iF Design победа на Kia претходно во 2018 година."Нашиот глобален тим за дизајн може да биде неверојатно горд на нивниот најнов троен триумф. Тој ја истакнува страста на Kia за квалитетот на дизајнот и генијалноста, што уште еднаш го пофали панел на меѓународни дизајнерски експерти ", вели Петер Schreyer, претседател и главен директор за дизајн на Kia Motors Corporation. "Победникот на" Црвена точка: најдобар од најдобрите "по четврти пат е навистина исклучителен. Со својот модерен стил на класично гран-туризмо, Kia Stinger е уште еден доказ за високите стандарди на дизајнот на Kia. "

new KIA stonic
Стингер, дизајниран во европскиот дизајн-центар на Kia во Франкфурт, Германија, се ожени со класичниот гран-турмос дизајн со пространа и внатрешна коза. Земајќи инспирација од големите турнеи од 1970-тите, "Стингер" има елегантни пропорции на брзиот врв и мускулеста форма на "коксен шише" по своите страни, истакнувајќи ја приличната моќност на задните тркала на автомобилот.
Исто така дизајниран во Франкфурт, Stonic, новиот компактен кросовер на Kia, нуди впечатлив и смел надворешен дизајн, комбиниран со покачена позиција на седење и практичен SUV формат. Тоа е најстариот прилагодлив Kia некогаш направен, нудејќи им на купувачите широк избор на дво-тонски комбинации на бои и внатрешни бои.

new KIA PicantoТретата генерација на Kia Picanto - најмалиот автомобил на Kia - носи младешки и енергичен карактер на А-сегментот. Тоа може да се пофали со карактеристичен нов дизајн и висококвалитетна, хај-тек кабина, со огромен потенцијал за прилагодување. И покрај компактните димензии, интелигентниот дизајн на Picanto го прави еден од најпространите автомобили во својата класа.
Наградите на Red Dot: поднесени се над 6.300 производи од 59 земји Откако беше лансиран во 1955 година од Центарот за дизајн на Северна Рајна-Вестфалија, наградите Red Dot станаа едно од најпрестижните конкурси за дизајн низ целиот свет. Судскиот панел се состои од 40 стручни независни дизајнери, дизајнерски професори и трговски новинари од целиот свет.