Kia го најави нејзиниот иден мал кросовер

|21.05.2019
  • Компанијата Kia објави скици на субкомпактен кросовер, чија продажба ќе стартува до крајот на 2019 година

21 Маj 2019 Во основата на моделот се приметува концептот SP кој беше прикажан минатата година. Од цртежи станува јасно дека нема ништо иновативно во изгледот на кросоверот, а едноставноста на дизајнот покажува дека тоа е серискиот прототип кој ќе биде пуштен во продажба.

new KIA cONCEPTТесните фарови, кои ги добиваат сите нови модели на Kia, непречено преминуваат кон решетката на ладилникот, извршена во корпоративниот стил на брендот. Трите вертикални светла на предниот браник најверојатно ќе служат за фарови против магла, бидејќи дневните светла се интегрирани во горниот дел и поминуваат над целата решетка на ладилникот со исклучоци на помал дел на амблемот.

Кросоверот е насликан со огромни тркала, но веројатно во сериската верзија ќе падне заедно со некои други детали. Повеќето делови се прекриени со хром. Двете издувни цевки очигледно служат само за декор, а истото важи и за дифузерот на дното на браникот. Најверојатно кросоверот ќе биде именуван Tusker. Неговата премиера е закажана за втората половина од годината, почнувајќи од јужнокорејскиот пазар, а потоа и во други земји.

Извор:avtoplus.mk