ТЕХНИЧКИ ПОДАТОЦИ

Мотор

1,4 MPi

EURO 6

Тип

Бензински

Зафатнина (ccm)

1368

Моќност (kW/KS)

73,6 / 100

Вртежен момент (Nm при vrt./min)

134.4 / 4000

Степен на компресија

10,5 : 1

Максимална брзина(km/h)

MT - 183

Забрзување 0 - 100 km/h (s)

MT-12,7

Менувач

Мануелен (МТ) 6-степени, Автоматски (АТ) 6- степени, Aвтоматски со двојна ламела (DCT) 6- степени (1.6 GDI)

Aвтоматски со двојна ламела (DCT) 7- степени (1.6 CRDI)

Подвозје

 

Напред

McPherson подпирање и гасни амортизери

Назад

Multi Link и гасни амортизери

Сопирачки

 

Изведба

Двоен дијагонален хидрауличен систем со засилување на сопирање

Напред / назад

Диск / Диск

Систем на сопирање

4-канален ABS , ESC со вклучени BAS, TCS , HAC, VSM

Димензии на пневматици

195/65R 15, 205/55R 16

(помошно резервно тркало T125/80D15)

Димензии на тркала

6.0Jx15, 6.5Jx16

Управување

Управувач со електро механичко засилување

Димензии на возилото

 

Должина (mm)

4310

Ширина (mm)

1780

Висина (mm)

1470

Меѓуосовинско растојание (mm)

2650

Максимална дозволена маса на возилото(kg)

Максимално дозволено оптеретување на кровот на возилото (kg)

1820

 

80

Минимален радиус на вртење (m)

5.3

Зафатнина на багажен простор (l)

380

-со спуштена задна клупа

1318

Зафатнина на резервоар за гориво (l)

53

Потрошувачка на гориво

(стандард 999/100/EEC)

Тркала

MT

Отворен пат (l/100km)

 

4,9

Комбинирано (l/100km)

 

6,0

Во град (l/100km)

7,8

Емисија на CO2 (g/km)

 

138

Производителот го задржува правото за промена на податоците без претходна најава.

KIA ceed dimensions